Ligjerata e xhumasë

Allahu e lëvdoi vet këtë pejgamber. Na ndiqni ora 12.30 në Facebook dhe Youtube @xhamiawil Xhamia Wil … Read More

INFORMATË KORONA DHE MEVLUDI

12 rebiul ewweli është ditëlindja e Muhamedit a.s., në bazë të shumicës dërmuese të dijetarëve. Kjo datë përket sot, më … Read More

Falja e namazeve me maskë dhe distancë

Selam alejkum të nderuar Duke i parë zhvillimet e fundit rreth përhapjes të virusit Covid-19 në Zvicër dhe më gjerë, … Read More

Falja e namazit të xhenazes

Falja e namazit të xhenazes së Kujtim Alili nga Gostivari bëhet sot, me 29.09.2020, ora 14 në xhaminë e Wil-it. … Read More

Weg der Religionen – Fr. 25.09.2020, 19.00 bis 21.00 Uhr

Der Weg der Religionen startet am Freitag, den 25.09.2020, um 19.00 Uhr in der Moschee Wil, die Zwischenstation ist in … Read More

NJË DREKË ME FËMIJËT NË XHAMI

**vizitë e xhamisë Flums** Diku 50 nxënës na vijnë nga xhamia Flums. Dëshira e tyre është të vizitojnë xhaminë e … Read More

Lutjet e komuniteteve fetare me rastin e rihapjes se shkolles ne Wil

Ështe 10 gushti i vitit 2020. Dita e pare shkollore. Ne kete dite, te çdo viti, shkolla organizon program per … Read More

Kremtimi i ditës së pavarsisë së shtetit helvetik

Wil, 1 gusht 2020 Dje, më 1 gusht, u kremtua 729 vjetori i themelimit te federatës zviceriane. Në Bern të … Read More

TEKBIRET E TESHRIKUT

Thënia e tekbireve teshrik fillon me faljen e namazit të sabahut ditën e Arefatit dhe përfundon ditën e katërt të … Read More

Der Imam von Wil, Teil II

Der Imam von Wil, Teil II: Wo die Moschee wie die Kirchen kämpft https://hallowil.ch/der-imam-von-wil-teil-ii-wo-die-moschee-wie-die-kirchen-kampft.html   … Read More

Der Imam von Wil, Teil l

Der Imam von Wil, Teil l: Von der Challenge zur Berufung https://hallowil.ch/der-imam-von-wil-teil-l-von-der-challenge-zur-berufung.html     … Read More

Libri Wil Ramazan 2020

Wil Ramazan book … Read More

RIHAPJA E XHAMISË

Te nderuar xhematlij! Me 28.05.2020 fillojmë më 5 kohët e namazit, kurse me 05.06.2020 (një javë më vonë) edhe me … Read More

Ditët e fundit të agjerimit

DITET E FUNDIT TE AGJERIMIT Ligjerata e xhumasëDitet e fundit te ramazanit Gepostet von Xhamia Wil am Freitag, 22. Mai … Read More

Rasim Thaqi – Cima

Rasim Thaqi – CIMA Humor e relax Gepostet von Xhamia Wil am Dienstag, 12. Mai 2020 … Read More

Ligjerata e xhumase: Ana sociale e agjerimit

ligjerata e xhumase ana sociale e agjerimit Gepostet von Xhamia Wil am Freitag, 8. Mai 2020 … Read More

CH-Media über Ramadan-Aktivitäten der Moschee Wil

Die zahlreichen online Aktivitäten der Moschee während der covid19-Pandemie werden auch von grossen Medien in der Schweiz enerkannt. Hier einige … Read More

Kuizi Wil – Evropa garon

KUIZI Wil EVROPA GARON Gepostet von Xhamia Wil am Samstag, 9. Mai 2020 … Read More

Stadt Wil schafft Grabstätte für muslimische Glaubensgemeinschaft

Weil wegen Corona keine Überführung von Toten ins Ausland möglich ist: Stadt Wil schafft Grabstätte für muslimische Glaubensgemeinschaft auf dem … Read More

I izoluar dhe i uritur

I izoluar dhe i uritur Nën këtë moto, xhamia juaj në Wil ka nisur një aksion humanitarë për të zbutur … Read More

Imsakie Ramazan 2020

Imsakie Zvicer 2020 … Read More

Stellungnahme im Zusammenhang mit dem Coronavirus

Stellungnahme im Zusammenhang mit dem Virus COVID-19 (Coronavirus) Esselamu alejkum geschätzte Muslime und MitgliederInnen der Islamischen Gemeinschaft Wil Am 16.03.2020 … Read More

ATËHERË KUR NATYRA ZEMËROHET

Bekim Alimi KUR VDESIM, A THUA VALLË NE PUSHOJMË NGA KJO BOTË, APO KJO BOTË PUSHON NGA NE!? KUR TË … Read More

Corona Virus – Informat

INFORMATE E DYTË ME RRADHË SITUATA – CORONA VIRUS – Ju njoftojmë se namazi I xhumase, nesër 13.3.2020 do të … Read More

Falja e namazit të drekës ditën e diel

Bismil-lahir-rahmanir-rahim INFORMATË Namazi i drekës ditën e diel, 08.03.2020 do të falet ne xhami në Wil. Kushtet: Ne hyrje te … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Omer ibn el Hattab ra. Pjesa 1 E premte, 06.03.2020 Ora 20.00 Xhamia Wil … Read More

Coronvirus – Info

Ne ndjekim udhëzimet e kantonit të St.Gallen-it. Namazi i xhumasë dhe namazi i drekës diten e diel nuk do të … Read More

Katholiken auf Besuch in der neuen Moschee von Wil

Am 7. Februar 2020 besuchte eine Delegation der «Kommission für den Dialog mit dem Islam» während dem Freitagsgebet die Moschee … Read More

URIME HYRJA NE TRE MUAJT E SHENJTE

Fillimi i muajit Rexhep simbolizon hyrjen e muajve te mëdhenj, gjegjësisht, si është e njohur ne popull, muajit e mëdhenj. … Read More

JA DHANË BESËN ALLAHUT

Thotë Allahu xh.sh Sure Al-Ahzab, Ajeti 23: مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik ra. Pjesa 4 E premte, 21.02.2020 Ora 20:00 Xhamia Wil … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik ra. Pjesa 3 E premte, 14.02.2020 (kërkesë nga xhemati) Ora 19.30 Xhamia … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik Pjesa 2 E premte, 07.02.2020 Ora 19.30 Xhamia Wil (Për shkak se … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE, pjesa 2 E shtunë, 25.01.2020 ora 19.30 Xhamia Wil … Read More

NJE XHAMI SI KJO

Miq te respektuar, Ne vijim po ju sjellim nje raport javore me sere aktivitetesh te cilat kane ndodhur brenda 7 … Read More

LIGJERATE

LIGJERATE JETA E SAHABEVE E shtune, 18.01.2020 19.30 ora Xhamia Wil … Read More

NJOFTIM PËR NDIHMA PËR SHQIPËRI

NJOFTIM ME KEQARDHJE JU INFORMOJMË, SE TESHA NUK MUNDEMI TË PRANOJMË MË TUTJE. KRYEMINISTRI I SHQIPËRISË APELOI PËR NDËRPRERJE TË … Read More

Spendenaktion Albanien / Apel për solidarizim

SHQIPËRINË QË E DUAM E dashura nënë Shqipëri, Bijt e bijat tua edhe pse migruan, Ty dhe dashurinë tënde nuk … Read More

Ngushëllime

Me rastin e dridhjeve të fuqishme në Shqipëri, xhamia juaj në Wil ju shpreh ngushëllime gjithë popullit shqiptare e në … Read More

Vizitë me rëndësi në xhaminë tonë

  Sonte, më datë 22.11.2019, ora 20:00, në xhaminë tonë dë të vijë për vizitë, ish senatori amerikan Josef DioGuardi. … Read More

Ftesë: një ndeje me Hasbi Ferrën

Ftesë për bisedë të hapur dhe një mbrëmje të këndshme E shtunë, 23.11.2019, në jaci (19 ora) Ilahije: Burim Sherifi … Read More

Lavdë Pejgamberit

La i lahe il-lall-llah Muhammedyrr-rresulu-ll-llah, S’kimi tjeter t’mir’ ejvah N’doresh ja Resulall-llah! Por n’dete t’fajvet jem kah mbytmi, Me faqe … Read More

Rezultati i takimit-mevludit

Pasiqë ju lajmëruam se do të jete një takim me disa zvicerane dhe të njëjtën kohë edhe mevlud për Pejgamberin … Read More

Die Bewunderung

Heute, Freitag, den 08.11.2019, durften wir eine Flawiler Klasse empfangen, eine sehr interessierte Gruppe. Neben den vielen Fragen wurden auch … Read More

MEVLUD, POR NDRYSHE NGA AJO DERI ME SOT

Në këtë vikend anë e mbanë dynjasë kremtojnë muslimanët ditëlindjen e Muhamedit a.s. Në xhaminë Wil të Zvicrës, këtë vit … Read More

Vizita në xhaminë në Penzberg

Bismilahir-rahmanir-rahim Sot, me 3.11.2019, një ekip 17 anëtaresh nga Xhamia Wil, nën moton e kuranit, “udhëtoni dhe shihni tragjet e … Read More

Mysafiri i ditës

Imam Shafi Ajdini, ne xhaminë tuaj Wil Imami i mirënjohur nga xhamia Muharemçe në Tetovë, imam Shafiu, ishte në mesin … Read More

Besuch der Frauengruppe der Türk Islamic Foundation in der Wiler Moschee

Ca. 40 Frauen der Stiftung “Türk Islamic Foundation” waren heute zu Besuch bei uns in der Moschee. Die Rückmeldungen der … Read More

Kalendari hënor në Kur’an

إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّہُورِ عِندَ ٱللَّهِ ٱثۡنَا عَشَرَ شَہۡرً۬ا فِى ڪِتَـٰبِ ٱللَّهِ يَوۡمَ خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ مِنۡہَآ أَرۡبَعَةٌ حُرُمٌ۬ۚ ذَٲلِكَ ٱلدِّينُ … Read More

Fest der Religionen

«Kein Friede unter den Religionen ohne Dialog unter den Religionen». Heute Abend findet das Fest der Religionen in Wil statt. … Read More