Stellungnahme im Zusammenhang mit dem Coronavirus

Stellungnahme im Zusammenhang mit dem Virus COVID-19 (Coronavirus) Esselamu alejkum geschätzte Muslime und MitgliederInnen der Islamischen Gemeinschaft Wil Am 16.03.2020 … Read More

ATËHERË KUR NATYRA ZEMËROHET

Bekim Alimi KUR VDESIM, A THUA VALLË NE PUSHOJMË NGA KJO BOTË, APO KJO BOTË PUSHON NGA NE!? KUR TË … Read More

Corona Virus – Informat

INFORMATE E DYTË ME RRADHË SITUATA – CORONA VIRUS – Ju njoftojmë se namazi I xhumase, nesër 13.3.2020 do të … Read More

Falja e namazit të drekës ditën e diel

Bismil-lahir-rahmanir-rahim INFORMATË Namazi i drekës ditën e diel, 08.03.2020 do të falet ne xhami në Wil. Kushtet: Ne hyrje te … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Omer ibn el Hattab ra. Pjesa 1 E premte, 06.03.2020 Ora 20.00 Xhamia Wil … Read More

Coronvirus – Info

Ne ndjekim udhëzimet e kantonit të St.Gallen-it. Namazi i xhumasë dhe namazi i drekës diten e diel nuk do të … Read More

Katholiken auf Besuch in der neuen Moschee von Wil

Am 7. Februar 2020 besuchte eine Delegation der «Kommission für den Dialog mit dem Islam» während dem Freitagsgebet die Moschee … Read More

URIME HYRJA NE TRE MUAJT E SHENJTE

Fillimi i muajit Rexhep simbolizon hyrjen e muajve te mëdhenj, gjegjësisht, si është e njohur ne popull, muajit e mëdhenj. … Read More

JA DHANË BESËN ALLAHUT

Thotë Allahu xh.sh Sure Al-Ahzab, Ajeti 23: مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik ra. Pjesa 4 E premte, 21.02.2020 Ora 20:00 Xhamia Wil … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik ra. Pjesa 3 E premte, 14.02.2020 (kërkesë nga xhemati) Ora 19.30 Xhamia … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE Ebu Bekr es Siddik Pjesa 2 E premte, 07.02.2020 Ora 19.30 Xhamia Wil (Për shkak se … Read More

LIGJËRATË

LIGJËRATË JETA E SAHABËVE, pjesa 2 E shtunë, 25.01.2020 ora 19.30 Xhamia Wil … Read More

NJE XHAMI SI KJO

Miq te respektuar, Ne vijim po ju sjellim nje raport javore me sere aktivitetesh te cilat kane ndodhur brenda 7 … Read More

LIGJERATE

LIGJERATE JETA E SAHABEVE E shtune, 18.01.2020 19.30 ora Xhamia Wil … Read More

NJOFTIM PËR NDIHMA PËR SHQIPËRI

NJOFTIM ME KEQARDHJE JU INFORMOJMË, SE TESHA NUK MUNDEMI TË PRANOJMË MË TUTJE. KRYEMINISTRI I SHQIPËRISË APELOI PËR NDËRPRERJE TË … Read More

Spendenaktion Albanien / Apel për solidarizim

SHQIPËRINË QË E DUAM E dashura nënë Shqipëri, Bijt e bijat tua edhe pse migruan, Ty dhe dashurinë tënde nuk … Read More

Ngushëllime

Me rastin e dridhjeve të fuqishme në Shqipëri, xhamia juaj në Wil ju shpreh ngushëllime gjithë popullit shqiptare e në … Read More

Vizitë me rëndësi në xhaminë tonë

  Sonte, më datë 22.11.2019, ora 20:00, në xhaminë tonë dë të vijë për vizitë, ish senatori amerikan Josef DioGuardi. … Read More

Ftesë: një ndeje me Hasbi Ferrën

Ftesë për bisedë të hapur dhe një mbrëmje të këndshme E shtunë, 23.11.2019, në jaci (19 ora) Ilahije: Burim Sherifi … Read More

Lavdë Pejgamberit

La i lahe il-lall-llah Muhammedyrr-rresulu-ll-llah, S’kimi tjeter t’mir’ ejvah N’doresh ja Resulall-llah! Por n’dete t’fajvet jem kah mbytmi, Me faqe … Read More

Rezultati i takimit-mevludit

Pasiqë ju lajmëruam se do të jete një takim me disa zvicerane dhe të njëjtën kohë edhe mevlud për Pejgamberin … Read More

Die Bewunderung

Heute, Freitag, den 08.11.2019, durften wir eine Flawiler Klasse empfangen, eine sehr interessierte Gruppe. Neben den vielen Fragen wurden auch … Read More

MEVLUD, POR NDRYSHE NGA AJO DERI ME SOT

Në këtë vikend anë e mbanë dynjasë kremtojnë muslimanët ditëlindjen e Muhamedit a.s. Në xhaminë Wil të Zvicrës, këtë vit … Read More

Vizita në xhaminë në Penzberg

Bismilahir-rahmanir-rahim Sot, me 3.11.2019, një ekip 17 anëtaresh nga Xhamia Wil, nën moton e kuranit, “udhëtoni dhe shihni tragjet e … Read More

Mysafiri i ditës

Imam Shafi Ajdini, ne xhaminë tuaj Wil Imami i mirënjohur nga xhamia Muharemçe në Tetovë, imam Shafiu, ishte në mesin … Read More

Besuch der Frauengruppe der Türk Islamic Foundation in der Wiler Moschee

Ca. 40 Frauen der Stiftung “Türk Islamic Foundation” waren heute zu Besuch bei uns in der Moschee. Die Rückmeldungen der … Read More

Kalendari hënor në Kur’an

إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّہُورِ عِندَ ٱللَّهِ ٱثۡنَا عَشَرَ شَہۡرً۬ا فِى ڪِتَـٰبِ ٱللَّهِ يَوۡمَ خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ مِنۡہَآ أَرۡبَعَةٌ حُرُمٌ۬ۚ ذَٲلِكَ ٱلدِّينُ … Read More

Fest der Religionen

«Kein Friede unter den Religionen ohne Dialog unter den Religionen». Heute Abend findet das Fest der Religionen in Wil statt. … Read More

Dimenzionet e hixhretit

DIMENZIONET E HIXHRETIT BASHKËKOHORË NE KONTEKST ME HIXHRETIN E MUHAMEDIT S.A.W.S fjala hyrëse Ne prag te vitit hixhrij, 1440/1441, ne … Read More

Guri i Zi

Guri i Zi në Qaben e shenjtë nuk është nga sistemi jonë diellor ﻭَﻣَﺎ ﻳَﻨﻄِﻖُ ﻋَﻦِ ﺍﻟْﻬَﻮَﻯ ﺇِﻥْ ﻫُﻮَ ﺇِﻻَّ … Read More

Tema e xhumasë: dobitë e haxhit

Haxhi si obligim fetarë i paraparë nga Allahu xh. Sh, ka norma dhe rregulla te caktuara. Te gjithe ne e … Read More

Kurban Bajrami – tekbiret teshrik

Thënia e tekbireve teshrik fillon me faljen e namazit të sabahut ditën e Arefatit dhe përfundon ditën e katërt të … Read More

Din dhe dije

Siç shihet nga shumë Ajete dhe hadithe se feja dhe dija janë dy elemente kryesore për përparimin e një personi, … Read More

Sugjerime për pushimet e juaja

Surah Al-Isra, Ajeti 15: مَّنِ اهْتَدَىٰ فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ وَمَا … Read More

UDHËTIMI

سُبۡحَـٰنَ ٱلَّذِى سَخَّرَ لَنَا هَـٰذَا وَمَا ڪُنَّا لَهُ ۥ مُقۡرِنِينَ (١٣) وَإِنَّآ إِلَىٰ رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ I Lartmadhëruar qoftë Ai që i nënshtroi … Read More

TEMELI I XHAMISË WIL

“Kur te shifni nje njeri qe eshte i lidhur me xhamine, deshmoni per te se ka iman (besim)”. Hadith Nese … Read More

TEMA E DITES XHUMA

إصلاح النفس قبل إصلاح الغير Përmirsimi i vetes, para se të tentosh të tjerët! Drejtësia duhet ta kaloje mendjen, e … Read More

Ligjrata e xhumase – Mire se vini

PAJTIMI MESIN E NJERZËVE, POROSI HYJNORE الإصلاح بين الناس وصية ربِّ العالَمين يقول الله تعالى: ﴿ لَا خَيْرَ فِي كَثِيرٍ مِنْ نَجْوَاهُمْ … Read More

SOFRA E BAJRAMIT

Në botën Islame por në veçanti tek shqiptarët është e njohur “sofra e bajramit”. Këtë traditë e vazhdon xhamia Wil, … Read More

Eine Zusammenkunft mit den Nachbarn und mehr

Die Wiler Moschee versucht Kontakt zu pflegen und ihre Offenheit durch Zusammenkünfte zu bestätigen. Deswegen lädt zum dritten Ramadan für … Read More

Urime festa e Fitër Bajramit

I nderuar xhemat i xhamisë së Wil-it, Urime festa e Fitër Bajramit. Lumturia dhe begatia e Zotit të madhërishëm qofshin … Read More

Namazi i fitër Bajramit

Namazi i fitër Bajramit do të falet më 04.06.2019 (e martë) në ora 06:15 në Stadtsaal Wil, kurse namazi i … Read More

URIME NATA E KADRIT nga xh. Wil

Heret para xhumase ka nisur programi i nates se kadrit ne xhamine Wil. Po ju permendi disa aktivitete ne pika … Read More

Tribunë Islame për gra

Tribunë Islame vetëm për gra Mysafire: Ajhane Kurtishi Minsire Musliu Semina Ibraimi Kur’an, Ligjerata, Ilahi, Pjesë nga Mevludi, Pyetje dhe … Read More

Gemeinsammes Iftar in Basel

Gemeinsammes Iftar in Basel Bismil-lahir Rahmanir-Rahim Sehr geehrte …. …. رَمَكُمۡ عِندَ – ﯨلَ لِتَعَارَفُوٓ اْ إِنَّ أَ ۡ < … Read More

Fitrat 2019

Fitrat për vitin 2019 janë CHF 15.- në person. Fitrat mund të paguhen te sekretariati i xhamisë ose te personat … Read More

Xhuma të pranuar

Te nderuar, Mysafir i xhumase ne Wil eshte  Imami nga Ulqini, Hoxhe Suad Ukshota. Mire se vini Xhuma te pranuar. … Read More

Selami i Xhumasë

Allahu thotë: “Allahu nuk ngurron që të marrë çfarëdo shembulli, qoftë mushkonjë a diçka edhe më e imët se ajo. … Read More

Xhamia Wil ju uron nje Xhuma te pranuar sot

Profeti (a.s) ka thënë: “Dita më e mirë, në të cilën lind dielli, është dita e xhuma. Në atë ditë … Read More