Kalendari hënor në Kur’an

إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّہُورِ عِندَ ٱللَّهِ ٱثۡنَا عَشَرَ شَہۡرً۬ا فِى ڪِتَـٰبِ ٱللَّهِ يَوۡمَ خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ مِنۡہَآ أَرۡبَعَةٌ حُرُمٌ۬ۚ ذَٲلِكَ ٱلدِّينُ … Read More

Fest der Religionen

«Kein Friede unter den Religionen ohne Dialog unter den Religionen». Heute Abend findet das Fest der Religionen in Wil statt. … Read More

Dimenzionet e hixhretit

DIMENZIONET E HIXHRETIT BASHKËKOHORË NE KONTEKST ME HIXHRETIN E MUHAMEDIT S.A.W.S fjala hyrëse Ne prag te vitit hixhrij, 1440/1441, ne … Read More

Guri i Zi

Guri i Zi në Qaben e shenjtë nuk është nga sistemi jonë diellor ﻭَﻣَﺎ ﻳَﻨﻄِﻖُ ﻋَﻦِ ﺍﻟْﻬَﻮَﻯ ﺇِﻥْ ﻫُﻮَ ﺇِﻻَّ … Read More

Tema e xhumasë: dobitë e haxhit

Haxhi si obligim fetarë i paraparë nga Allahu xh. Sh, ka norma dhe rregulla te caktuara. Te gjithe ne e … Read More

Kurban Bajrami – tekbiret teshrik

Thënia e tekbireve teshrik fillon me faljen e namazit të sabahut ditën e Arefatit dhe përfundon ditën e katërt të … Read More

Din dhe dije

Siç shihet nga shumë Ajete dhe hadithe se feja dhe dija janë dy elemente kryesore për përparimin e një personi, … Read More

Sugjerime për pushimet e juaja

Surah Al-Isra, Ajeti 15: مَّنِ اهْتَدَىٰ فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ وَمَا … Read More

UDHËTIMI

سُبۡحَـٰنَ ٱلَّذِى سَخَّرَ لَنَا هَـٰذَا وَمَا ڪُنَّا لَهُ ۥ مُقۡرِنِينَ (١٣) وَإِنَّآ إِلَىٰ رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ I Lartmadhëruar qoftë Ai që i nënshtroi … Read More

TEMELI I XHAMISË WIL

“Kur te shifni nje njeri qe eshte i lidhur me xhamine, deshmoni per te se ka iman (besim)”. Hadith Nese … Read More